• Logopeda

• Kim jest logopeda?

• Karolina Wróbel - przedszkole

Ewelina Wiśniewska - szkoła podstawowa

Logopeda to terapeuta zajmujący się pomocą dla dzieci, młodzieży, z takimi zaburzeniami wymowy, jak np. seplenienie, rotacyzm, jąkanie, terapią dzieci z niedosłuchem, rozszczepem i upośledzeniami w różnym stopniu. Zadaniem logopedy jest zapobieganie zaburzeniom mowy (profilaktyka), rozpoznawanie (diagnoza) oraz usuwanie wad wymowy w trakcie terapii logopedycznej.

• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Polnicy zapewnia opiekę logopedyczną dzieciom z oddziałów przedszkolnych oraz uczniom. Terapia odbywa się za pomocą tradycyjnych metod, jak i za pomocą zabaw i gier logopedycznych, a także w oparciu o programy multimedialne do terapii mowy.

RADY LOGOPEDY:

• Rozwój mowy dziecka przebiega do 5. roku życia.
        • Ustawienie aparatu artykulacyjnego bez większych problemów odbywa się do 13. roku życia.
        • Jeżeli  dziecko ma kłopoty  logopedyczne - nie wystarczą same ćwiczenia u logopedy.
        • Aby usprawnić aparat mowy, wystarczy ćwiczyć z dzieckiem 5-10 minut dziennie według wskazówek logopedy.
        • Niezwykle ważna jest systematyczność w wykonywaniu ćwiczeń.
        • Im wcześniej zaburzenia mowy będą wykryte i ustalony zostanie  tok postępowania, tym terapia będzie skuteczniejsza.
        • Mowa w dużej mierze wpływa na całokształt rozwoju dziecka, a szczególnie na jego powodzenie  w nauce.

Bez zaangażowania Rodziców,
        terapia nie przynosi oczekiwanych efektów.

DRODZY RODZICE!

Pozwólcie robić dziecku miny przed lustrem -  ćwiczcie język, wargi, policzki i żuchwę!

• Nie rozdrabniajcie dziecku pokarmów, a nauczy się ono prawidłowo gryźć i połykać.
        • Bądźcie cierpliwi i opanowani! Terapia często bywa długotrwała.
        • Dostrzegajcie nawet najmniejszy sukces dziecka !
        • Nie korygujcie wymowy dziecka przy kimś!
        • Ćwiczcie w domu, w samochodzie, na spacerze i podczas zabawy!
        • Nie zmuszajcie dzieci do ćwiczeń podczas choroby czy złego samopoczucia!
        • Rozmawiajcie z dzieckiem!
        • Wysłuchajcie, co dziecko ma do powiedzenia!
        • Czytajcie dziecku  krótkie wierszyki, rymowanki, opowiadania, czasopisma dziecięce!
        • Ograniczcie oglądanie telewizji i gry komputerowe!

WYSOKIE TECHNOLOGIE, A MOWA DZIECI

TELEWIZJA:

• nieprawidłowe wzorce mowy bohaterów kreskówek,
        • świat przesiąknięty agresją i hałasem.

TABLET, LAPTOP:

• mózg dziecka jest atakowany przez silne bodźce wzrokowe, więc rozwija się prawa półkula, lewa półkula zostaje zahamowana, a to ona jest odpowiedzialna za rozwój mowy.

ZABAWKI ELEKTRONICZNE:

• uruchomiony jest odbiór prawopółkulowy, zablokowana lewa-”językowa” półkula,
        • dziecko odbiera mowę jako kolejny dźwięk i ignoruje ją, a jej nie przetwarza.

SKUTKI UŻYWANIA URZĄDZEŃ CYFROWYCH PRZEZ DZIECI:

• blokada rozwoju języka,
        • trudności w koncentracji,
        • lęk i agresja,
        • problemy z prawidłową artykulacją,
        • problemy z czytaniem,
        • nadpobudliwość z powodu nadmiaru bodźców,
        • problemy ze snem.

Szanowni Państwo,
         jesteśmy do Państwa dyspozycji w godzinach naszej pracy.
        Kontaktować się z nami można przez dziennik lub telefonicznie.

Ewelina Wiśniewska