Ogłoszenie
Dzień liczby PI
Obchodzone 14 marca (według amerykańskiej tradycji zapisu – 3.14) święto liczby pi od 2019 roku jest także świętem królowej nauk – matematyki.
Wyjątkowa ludolfina
Liczba pi jest stałą matematyczną wyrażającą stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Fascynuje ludzkość już od czasów starożytności, a jako pierwszy jej właściwości i znaczenie w matematyce badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego też bywa nazywana stałą Archimedesa. Swoje trzecie imię – ludolfina – zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który w XVII wieku podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Od XVIII wieku znana jest jako π – od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód. Jest jedyną liczbą, która ma swoje święto. Inspiruje naukowców i artystów, którzy tworzą wierszyki ułatwiające zapamiętanie kolejnych cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego, a polska noblistka Wisława Szymborska poświęciła jej jeden ze swoich wierszy. Ludolfina doczekała się nawet ronda swojego imienia.
Źródło: https://www.gov.pl/web/nauka/miedzynarodowy-dzien-liczby-pi
Uczniowie klas 4 – 7 na lekcjach matematyki rozwiązywali zadania dotyczące tej magicznej liczby. W każdej klasie dzieci zostały zapoznane z prezentacją o ludolfinie. Następnie na platformie Kahoot odbył się quiz sprawdzający wiedzę z wcześniej prezentowanego materiału. Uczniowie zaregowali entuzjastycznie na taką formę weryfikacji wiadomości.
Oto zwycięzcy:
Kl. 4 – Marcel Redwanz
Kl. 5 – Adam Morgulec
Kl. 6 – Hubert Korzeniewski
Kl. 7 – Marcel Piotrowicz
Poza tym uczniowie rozwiązywali rebusy, wypisywali wyrazy rozpoczynające się na pi (np. pies), rysowali „miasto pi” oraz ornamenty z liczb pi, recytowali kolejne cyfry rozwinięcia pi, budowali pi wykorzystując technikę origami.
Nagrodami w konkurencjach były słodycze.
Zajęcia wzbudziły w uczniach zainteresowanie i radość z nauki.
Joanna Werachowska-Pestka
14
Szkolenie na Majorce
Alcudia na Majorce – rozwój kadry pedagogicznej w ramach Erasmus+
W dniach 24–28 lutego 2025 roku cztery nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Polnicy: Angelika Kaleta, Agata Klaman, Ewelina Wiśniewska i Iwona Wójciszyn uczestniczyły w 25-godzinnym kursie Narzędzia TIK w nowoczesnej klasie szkoły podstawowej, zorganizowanym przez SpainBcn Programs w Barcelonie w Hiszpanii.
Podczas pięciodniowego szkolenia, odbywającego się w Alcudii na Majorce, uczestniczki zdobywały praktyczną wiedzę na temat interaktywnych narzędzi TIK, które wspierają kreatywne i efektywne nauczanie. Miały również okazję doskonalić znajomość języka angielskiego oraz rozwijać swoje kompetencje cyfrowe.
Ważnym osiągnięciem tej mobilności było także poszerzenie kompetencji międzynarodowych – nauczycielki rozwinęły umiejętności komunikacji i współpracy w interkulturowym środowisku, poznały nowe edukacyjne narzędzia cyfrowe oraz wymieniły doświadczenia z innymi pedagogami z różnych krajów. Wspólna praca i dyskusje umożliwiły im poszerzenie perspektywy na metody nauczania i przyczyniły się do ich rozwoju zawodowego w kontekście globalnym.
Po intensywnych zajęciach uczestniczki szkolenia miały okazję odkrywać uroki Alcudii oraz najbliższej okolicy – zwiedzały zabytki, podziwiały malownicze krajobrazy i poznawały lokalną kulturę.
Udział w kursie w ramach projektu Erasmus+ był kolejnym istotnym krokiem w podnoszeniu kwalifikacji naszej kadry pedagogicznej oraz wdrażaniu nowoczesnych, europejskich standardów edukacyjnych w naszej szkole.
Angelika Kaleta
9
Baśnie Dalekiego Wschodu
Dzieci z klas 0-3 miały okazję zobaczyć spektakl pt. „Baśnie Dalekiego Wschodu” w wykonaniu teatru Alert w MDK w Człuchowie. Przedstawił egzotyczny świat kultury oraz tradycji Orientu. Podążając za dzielnym Sindbadem dzieci odkryły wiele tajemnic podróży, przyjaźni, miłości, odwagi, mądrości, ale też były świadkami trudnych doświadczeń życiowych głównego bohatera. Dzieci miały kontakt ze sztuką poprzez aktywne uczestnictwo, podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie zachowania w teatrze, uwrażliwienie na piękno oraz krzewienie estetyki żywego słowa.
Natalia Grabowska
Mamy to!
Maszyna do popcornu jest już w naszej szkole. Dziękujemy wszystkim.
Akcja charytatywna
Od 3 do 28 marca 2025 roku trwa zbiórka artykułów dla dzieci z chorobą nowotworową. Prosimy o przynoszenie gier, puzzli, artykułów plastycznych, kolorowanek, zabawek (nie pluszaki), pieluch w różnych rozmiarach oraz mokrych chusteczek. Rzeczy muszą być nowe.
Zachęcamy do udziału w zbiórce.
Turniej Wilka
IV edycja Turnieju Wilka - to były emocje!!!
By uczcić żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i dalej walczyli o niepodległość Polski, po raz kolejny w Polnicy zorganizowany został turniej historyczno - sportowy - "Turniej Wilka".
Emocji i sportowej rywalizacji nie brakowało do ostatniej konkurencji. Po zaciętym boju turniej i zarazem główną nagrodę wywalczyła klasa VII. Ogromnym zaskoczeniem turnieju była klasa IV, która do końca walczyła zaciekle, ostatecznie zdobywając III miejsce. Uczniowie wykorzystywali nie tylko swoją sprawność fizyczną, ale także spryt i przede wszystkim umiejętność pracy zespołowej. Zwycięzcom gratulujemy!
Marcin Czarnota
28
Spotkanie z dietetykiem
W dniu 05 marca 2025 roku uczniowie klas IV-VII naszej szkoły wzięli udział w warsztatach dietetycznych, które prowadziła pani Alina Pasionek-Sikora. Uczniowie poznali zasady zdrowego żywienia, a także samodzielnie odważali zawartość cukru w spożywanych popularnych przekąskach i napojach. Celem spotkania było również pokazanie, jakie produkty wybierać, aby odżywiać się zdrowiej. Zdrowe odżywianie bowiem sprzyja dobremu samopoczuciu, poprawia koncentrację oraz warunkuje prawidłowy rozwój.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Rozwój kompetencji kluczowych uczniów”.
Ewelina Wiśniewska
13
Walentynki
Samorząd uczniowski wraz z rodzicami w dniu dzisiejszym, 14 lutego 2025 roku zorganizowali "Walentynkową kawiarenkę". Czerwień i serca zalały szkołę. Wspaniałe desery i ciasta, kawa i herbata były serwowane w najesz kawiarence aby osłodzić dzisiejszy dzień.
Dodatkową atrakcją była "Poczta walentynkowa" - umiliła dzień wielu uczniom.
Zagadki o rozmaitych ciekawostkach np."Ile części ma serce"? hmm - serduszko mamy jedno ale składa się z 4 części (ciekawe kto wiedział?)
Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili w tym wyjątkowym dniu.
Zebrane środki przeznaczymy na zakup maszyny do popcornu.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym!!!
Natalia Grabowska
18
Spotkanie profilaktyczne przy muzyce
Dnia 10 lutego 2025 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie ze Sławomirem Pyrko – profilaktykiem – praktykiem, terapeutą uzależnień i muzykiem. Autor programu „Wspierajmy się!” w sposób innowacyjny i atrakcyjny podjął z uczniami klas 4-7 temat uzależnień, przemocy, agresji, nienawiści słowa. Spotkanie było połączeniem koncertu muzycznego i pogadanki profilaktycznej. Przez dynamiczne i energetyczne utwory muzyczne, Sławomir Pyrko wciągnął uczniów w świat, gdzie prawdziwe wartości są na pierwszym miejscu. Wierzymy, że jego teksty, pełne mądrości, zainspirowały uczestników do refleksji nad własnym zachowaniem oraz były promocją pozytywnych postaw.
Ewelina Wiśniewska
1
Ogłoszenie
Ogłoszenie
Zapraszamy w piątek do "Kawiarenki walentynkowej", która zorganizowana będzie w naszej szkole przez Samorząd Szkolny. Oferujemy pyszne ciasta i desery. Można przyjść w towarzystwie na kawę, herbatę a do tego wybrać słodką rozkosz dla podniebienia.
Serdecznie zapraszamy.
Kwota zebrana ze sprzedaży będzie przeznaczona na zakup maszyny do popcornu.
Natalia Grabowska
Bal karnawałowy klas IV - VII
Jak co roku, w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Od godz. 16.00 do godz. 19.00 uczniowie klas IV - VII bawili się podczas karnawałowej zabawy. Tego dnia szkolny hol zmienił się w salę balową. Przebywający na parkiecie świetnie się bawili przede wszystkim za sprawą muzyki, która porywała do tańca . W czasie przerwy każdy mógł posilić się przepyszną pizzą oraz uczestniczyć w ciekowych konkursach przygotowanych przez SU. Na koniec każdy uczestnik zabawy otrzymał paczkę ze smakołykami.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się – serdecznie dziękujemy!
Samorząd Uczniowski
7
Bal karnawałowy w klasach 0 - III
W przedpołudnie 5 lutego odbył się tak długo oczekiwany przez uczniów klas O - III bal karnawałowy.
Rozrywkę uczestnikom balu zapewnili animatorzy, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Dzieci bawiły się przy dobrze znanych utworach, chętnie śpiewały i uczestniczyły w zabawach. Przy dźwiękach skocznej muzyki mogły tańczyć z kolegami. Na parkiecie podczas pląsów było bardzo kolorowo, a uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a także przyniósł wiele radości naszym uczniom, a to było głównym celem uroczystości. Kolejna zabawa karnawałowa już za rok!!
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa się udała, a w szczególności Radzie Rodziców – za zapewnienie oprawy muzycznej, upominków i przygotowanie paczek – serdecznie dziękujemy!
Natalia Grabowska
11
"Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"
Drodzy rodzice oddając elektroodpady w ramach akcji "WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI" wspieracie placówkę edukacyjną waszych dzieci.
Akcja ma na celu podniesienie świadomości proekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie prawidłowego gospodarowania odpadami.
ZSP Polnica i KGW Polnica - razem dla WOŚP
33 Finał Wielkiej Orkiestry Wielkiej Pomocy już za nami. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła połączyła siły i wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Polnicy zagraliśmy pod hasłem: Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej! Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Z tej okazji 23 stycznia w naszej szkole odbyła się loteria fantów i gadżetów oraz kiermasz słodkości. Zebrane fundusze przekazane zostały do sztabu Orkiestry w dniu wielkiego finału.
Serdecznie dziękujemy wszystkim,
którzy przyłączyli się do akcji i wsparli nasze działania,
a tym samym szlachetną ideę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Każda chwila poświęcona na szerzenie dobra ma ogromne znaczenie.
Razem pokazaliśmy, że siła wspólnego działania może czynić cuda!
Dziękujemy, że gracie z nami – do końca świata i o jeden dzień dłużej!
Angelika Kaleta
6
Gminny Koncert Kolęd
10 stycznia uczniowie po raz kolejny reprezentowali naszą szkołę podczas Gminnego Koncertu Kolęd w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Chrząstowie.
Wielkie podziękowania dla Emilii Ogonowskiej, Piotra Włodarczyk, Julii Piekut, Amelii Prądzińskiej, Kingi Gołuńskiej, Jędrzeja Ogonowskiego oraz Nikoli Warnke za zaangażowanie. Miło popatrzeć jak rozwijają swoje pasje z każdym występem. Dziękujemy również pani Hannie Hryszkiewicz za przygotowanie uczniów.
Natalia Grabowska
Przedstawienie "Piotruś Pan"
9 stycznia dzieci z oddziału zerowego i uczniowie klasy I - III wybrali się w niezwykłą podróż do krainy Nibylandii.
A to wszystko za sprawą spektaklu teatralnego „Piotruś Pan”, w którym aktorzy z Teatru Konik z Wrocławia rewelacyjnie odegrali swoje role.
Kolorowe kostiumy, animacje oraz wpadające w ucho piosenki wprowadziły naszych uczniów w najpiękniejszą opowieść o magii dzieciństwa. Uczniowie z zaciekawieniem śledzili losy bohaterów i razem z nimi przeżywali zdumiewające przygody tytułowego bohatera, który pragnął na zawsze pozostać małym chłopcem. Taka wyprawa dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń artystycznych.Bożena Studzińska
10
Ogłoszenie
Szanowni Rodzice,
mając na uwadze bezpieczeństwo naszych dzieci i uczniów, usilnie prosimy o nie parkowanie samochodów w zatoczce dla autobusów oraz nie blokowanie wjazdów na parkingi przy szkole, szczególnie w czasie przyjazdów i odjazdów autobusu szkolnego.
Dyrekcja szkoły
Turniej Świąteczny
W piątek w naszej szkole odbył się wyjątkowy TURNIEJ ŚWIĄTECZNY, który wprowadził nas w magiczny klimat Bożego Narodzenia. Uczniowie klas 4-7 rywalizowali ze sobą w konkurencjach dotyczących tradycji świątecznych, wykazując się znajomością bożonarodzeniowych zwyczajów i symboli. Nie zabrakło także pytań literackich i filmowych – uczestnicy mierzyli się z zadaniami związanymi z ponadczasową książką „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa, jej adaptacją filmową oraz kultowym filmem „Grinch: Świąt nie będzie”. W programie turnieju znalazły się również wyzwania muzyczne. Uczestnicy musieli rozpoznać po kilku taktach tytuły polskich kolęd i pastorałek, a także wykazać się znajomością tekstów, dokańczając słowa wybranych utworów. Różnorodne zadania stanowiły ciekawą mieszankę tradycyjnych i współczesnych świątecznych motywów, co uczyniło rywalizację jeszcze bardziej emocjonującą.
Turniej odbywał się w formie rywalizacji drużynowej, co podkreślało ducha współpracy i zaangażowania. Po wyrównanej walce zwycięstwo odniosła drużyna Bałwanków w składzie: Natasza Chojnacka, Hubert Korzeniewski, Magdalena Pasieka i Marta Gunia.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę, która wprowadziła nas w prawdziwie świąteczny nastrój!
Angelika Kaleta
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie