Obchodzone 14 marca (według amerykańskiej tradycji zapisu – 3.14) święto liczby pi od 2019 roku jest także świętem królowej nauk – matematyki.
Wyjątkowa ludolfina
Liczba pi jest stałą matematyczną wyrażającą stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Fascynuje ludzkość już od czasów starożytności, a jako pierwszy jej właściwości i znaczenie w matematyce badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego też bywa nazywana stałą Archimedesa. Swoje trzecie imię – ludolfina – zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który w XVII wieku podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Od XVIII wieku znana jest jako π – od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód. Jest jedyną liczbą, która ma swoje święto. Inspiruje naukowców i artystów, którzy tworzą wierszyki ułatwiające zapamiętanie kolejnych cyfr jej rozwinięcia dziesiętnego, a polska noblistka Wisława Szymborska poświęciła jej jeden ze swoich wierszy. Ludolfina doczekała się nawet ronda swojego imienia.
Źródło: https://www.gov.pl/web/nauka/miedzynarodowy-dzien-liczby-pi
Uczniowie klas 4 – 7 na lekcjach matematyki rozwiązywali zadania dotyczące tej magicznej liczby. W każdej klasie dzieci zostały zapoznane z prezentacją o ludolfinie. Następnie na platformie Kahoot odbył się quiz sprawdzający wiedzę z wcześniej prezentowanego materiału. Uczniowie zaregowali entuzjastycznie na taką formę weryfikacji wiadomości.
Oto zwycięzcy:
Kl. 4 – Marcel Redwanz
Kl. 5 – Adam Morgulec
Kl. 6 – Hubert Korzeniewski
Kl. 7 – Marcel Piotrowicz
Poza tym uczniowie rozwiązywali rebusy, wypisywali wyrazy rozpoczynające się na pi (np. pies), rysowali „miasto pi” oraz ornamenty z liczb pi, recytowali kolejne cyfry rozwinięcia pi, budowali pi wykorzystując technikę origami.
Nagrodami w konkurencjach były słodycze.
Zajęcia wzbudziły w uczniach zainteresowanie i radość z nauki.
Joanna Werachowska-Pestka